top of page
Lunch Bags

Lunch-On-The-Go

The Full Story

Lunch-On-The-Go provides students with opportunities to purchase monthly lunches at a fixed price from local vendors.

 

In the past, we set the cost at a uniform rate (~$10) to account for fluctuating vendor costs and allow for a profit to go to school as a fundraiser.

However, we now have varying prices to make purchasing more accessible, while still operating at a profit to assist the school.

Benefits

  • Fundraiser for school programming (typically quite successful)- school gets approximately 0.50-3.50 per meal, depending on profit margins. But children also get a lunch and parents have one less thing to do that morning

  • Approx $4-$6,000 per year.

  • Work with other parents and school staff as a team

  • Kids are usually quite delighted for a fun and different lunch

  • Marketed as a choice, kids and families can opt in or out. Anywhere from approximately 180-300 orders per lunch

  • Make connections in the community with vendors 

​

​

Questions? Concerns? Vendor?
We want to work with you!

If you are a parent with questions or concerns or a possible vendor, we'd love to hear from you.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Thanks for submitting!

bottom of page